Truhlář

Truhlář vyrábí a opravuje nábytek a další výrobky zhotovené převážně ze dřeva. Vybírá a připravuje vhodné materiály, rýsuje, rozměřuje a rozkresluje truhlářské prvky, strojově obrábí všechny druhy materiálů ze dřeva nebo polotovary zhotovené na bázi dřeva a umělých hmot, řeže, hobluje, frézuje, vrtá na všech druzích dřevoobráběcích strojů, ručně obrábí materiály řezáním, hoblováním, tvarováním, vrtáním a broušením ručními nebo mechanizovanými nástroji, povrchově upravuje výrobky mořením, bělením, imitováním dřeva, nanášením tmelů, emailů a laků strojově i ručně, montuje a demontuje kompletní truhlářské výrobky nebo konstrukce, opravuje a rekonstruuje všechny druhy truhlářských výrobků, seřizuje, udržuje a provádí běžné opravy dřevoobráběcích strojů.

Ke své práci truhlář potřebuje dřevoobráběcí stroje, vrtačky, brusky, hoblíky, pilky, rašple apod., a šikovné ruce.

Pracuje v provozech nábytkářských továren nebo v menších truhlářských dílnách, s nepříznivými vlivy pracovního prostředí jako je prašnost a hlučnost.

Práce truhláře je vhodná pro každého, kdo je zručný, vynalézavý, má estetické cítění, tvůrčí schopnosti
a prostorovou představivost.

PÍSNIČKA       E-LEARNING

Zajímavosti

  • Nejstarší dochovaný, nepoškozený truhlářský výrobek je dřevěný pozlacený trůn faraona Tutanchamona, 1350 př. n. l.
  • Truhlářský hoblík znali již staří Římané.
  • Truhláři v Egyptě používali již 2800 př. n. l. tenké plátky ušlechtilého dřeva, tzv. dýhy, jímž vykládali nábytek, nebo víka rakví.
  • Kolem roku 900 př. n. l. byla vyrobena první pila.
  • V roce 1861 byla Michaelem Thonetem v Bystřici pod Hostýnem založena firma Thonet, nejstarší výrobce ohýbaného nábytku na světě.

truhlar-thonet-WEB