Kuchař

Kuchař připravuje a upravuje pokrmy. Spolupracuje při zjišťování finančních nákladů na pokrmy, při kalkulacích a tvorbě cen pokrmů, při sestavování jídelního lístku a menu, při objednávání, přejímce, přezkušování a skladování potravinářských surovin, připravuje pokrmy podle receptur (včetně potřebných výpočtů množství jednotlivých surovin i pro velkokapacitní jídelny), upravuje pokrmy před podáváním, připravuje a upravuje pokrmy pro bankety, recepce, rauty apod., připravuje a upravuje pokrmy pro dietní stravování, vydává pokrmy strávníkům, sestavuje vlastní receptury pro nové druhy pokrmů, spolupracuje při ošetřování kuchyňského náčiní a vybavení.

Ke své práci kuchař potřebuje především sporáky, grily, trouby, různá velkokapacitní kuchyňská zařízení včetně programovatelných, váhy, odměrky, nádobí, nože, vařečky, naběračky, pánve, hnětače, šlehače atd. a šikovné ruce.

Pracuje převážně v kuchyňských provozech hotelů, restaurací, snack-barů, kaváren, vináren, bufetů, nemocnic, školního a závodního stravování, rezidencí i domácnosti, v prostředí vysokých teplot a těžko dýchatelném vzduchu a mnohdy ve směnném provozu.

Práce kuchaře je vhodná pro každého, kdo je čistotný, má estetické cítění, schopnost zorganizovat si práci, má obratné prsty a ruce, dobré chuťové a čichové rozlišovací schopnosti.

PÍSNIČKA       E-LEARNING

Zajímavosti

  • Nejstarší zmínky o kuchařském umění pocházejí ze starého Egypta z roku 1320 př. n. l. Jedná se o menu podávané u dvora faraona Tutanchamona.
  • U příležitosti korunovace českého krále Karla IV. římským císařem se na purkrabství Pražského hradu opékalo na rožni 20 volů, 50 beranů, 50 kanců, bažantů, tetřevů a ostatní drůbeže nepočítaně, jak praví kronikář.
  • Olivový olej se ve středomoří používá více jak 5000 let.
  • Největší pizzu upekli v jihoafrickém Johannesburgu. Její průměr měřil 37m.
  • Největší masovou kouli vážící 101 kg vytvořil šéfkuchař Matthew Mitninsky.
  • Albarragena Jamon Iberiko de Belota je nejlepší a zároveň nejdražší šunka na světě. Kýta vepře, který se živí výhradně jedlými kaštany, stojí 2682 dolarů.

kuchar-pizza-WEB