Krejčí

Krejčí zhotovuje všechny druhy oděvních výrobků (sak, kalhot, plášťů, vest, kostýmů, společenských šatů, večerních toalet, fraků, smokingů, historických oděvů a krojů, podprsenek, plavek, košil, halenek, sukní, županů, pyžam, pulovrů, kombiné a elastického prádla atd.). Bere míru individuálním zákazníkům, případně radí ve vhodnosti oděvů nebo jiných textilních výrobků, měří, zakresluje, stříhá a zhotovuje dílce a součásti oděvů, sestavuje střihové polohy všech druhů konfekce na vizuálním počítačovém zařízení, seřizuje, připravuje a udržuje různé druhy šicích strojů, komplexně zhotovuje různé druhy oděvních výrobků - vyšívá různé složité ozdoby a vzory na oděvní výrobky a prádlo - zhotovuje kempinkové, hospodářské a zdravotní stany a další textilní výrobky.

Ke své práci krejčí potřebuje především šicí stroje, jehly, nitě, nůžky, žehlící techniku, výpočetní techniku a šikovné ruce.

Pracuje v krejčovských dílnách, oděvních provozech i v domácnostech s minimálními nepříznivými projevy pracovního prostředí, kromě hlučnosti.

Práce krejčího je vhodná pro každého, kdo je zručný, vynalézavý, trpělivý a přesný, má estetické cítění, prostorovou představivost, schopnost jednat s lidmi a dobrý zrak.

PÍSNIČKA       E-LEARNING

Zajímavosti

  • První kostěné jehly byly nalezeny u jeskynních lidí v mladší době kamenné.
  • Kolem roku 2500 př. n. l. již egyptští řemeslníci používali návody na výrobu slavnostního oděvu pro faraona, předchůdce dnešních střihů.
  • V Číně 2630 př. n. l. císař Chuang – Ti zavedl chov bource morušového a založil Školu umění jemné výšivky.
  • Mladý mechanik z amerického New Yorku, Isaac Meritt Singer si roku 1851 nechává patentovat šicí stroj s člunkem.
  • Nejvíce látky na jedny šaty bylo spotřebováno v americkém Los Angeles, a to 42m v šíři 1,5m. Jednalo se o svatební šaty slečny Paoly Joan Hahn, spotřebou látky překonala svatební šaty princezny Diany o plné 4 m.

krejci-saty-WEB