Keramik

Keramik vyrábí keramické výrobky užitkové, zdravotní, ozdobné i figurální keramiky a porcelánu (hrnečky, talíře, misky, mísy, vázy, cukřenky, džbány, konvice, popelníky, umyvadla, klozety, kolena, šlapky, mýdelníky, bidety, sifony, schránky na toaletní papír, figury postav, zvířat atd.). Připravuje sádrové formy, keramické hmoty a glazury, vytváří, vylévá, slučuje, glazuje a pálí keramické výrobky, vytáčí keramické výrobky na mechanických kruzích, lisuje členité keramické výrobky v lisech, vylévá vícedílné keramické výrobky z forem složených z více dílů, vypaluje výrobky v pecích, ručně lepí některé části keramických výrobků (např. ouška hrnečků), retušuje (strhává spáry, začišťuje slučovaná místa apod.), kontroluje polotovary a výrobky, eviduje vady a jejich příčiny.

Ke své práci keramik potřebuje např. hrnčířské kruhy, míchače, mlýny, síta, poloautomatické a automatické linky, tunelové, komorové, kulaté a šachtové pece, sušárny, dekorační stroje, rýsovací a kreslicí pomůcky, nože, jehly, plíšky a další jemné ruční nástroje. Materiálem jsou keramika a porcelán.

Keramik pracuje v keramických dílnách a provozech, kde je třeba počítat s hlučností, prašností a dalšími nečistotami a s chemickými látkami.

Práce keramika je vhodná pro každého, kdo je zručný, vynalézavý a tvůrčí a má estetické cítění a trpělivost.

keramik-hostasa-WEB

PÍSNIČKA       E-LEARNING

Zajímavosti

  • První hliněné nádoby zhotovovali obyvatelé Indie již před 9000 lety.
  • První dochovaný keramický talíř pochází ze Sýrie. Jedlo se z něj kolem roku 3000 př. n. l.
  • Kolem roku 2800 před Kristem se v Indii objevila keramika s glazovaným ciničným povrchem. Keramika glazovaná kysličníky olova se vyskytovala též v Egyptě.
  • Porcelánové misky a nádoby z Číny, vyrobené před 5000 lety, překvapují svou výzdobou i řemeslným zpracováním.
  • Již 2100 př. n. l. se na Krétě používal k výrobě keramiky hrnčířský kruh.
  • Roku 1855 zavedl pařížský výrobce keramiky Belay, šablonové formy k hrnčířským kruhům, čímž zavedl mechanizaci hrnčířské výroby.
  • Keramický maják v Plzni na Slovanech je se svými deseti metry nejvyšším na kruhu vytočeným objektem na světě. Jeho autor Ivan Hostaša použil 4,5 tuny hlíny.