Brašnář

Brašnář je výrobce koženého zboží. Navrhuje a vyrábí různé druhy kožených výrobků, často za použití i dalších materiálů, vyrábí kabelky, brašny, rukavice, opasky, pouzdra, sedlářské výrobky, míče a jiné sportovní potřeby apod., vyrábí cestovní kufry z usní, lepenek, syntetických usní a plastů, třídí, hodnotí a volí vhodný materiál pro výrobu, konstruuje, modeluje a upravuje šablony, rozměřuje, řeže, střihá a vysekává jednotlivé kožené dílce, opracovává dílce štípáním a kosením, sesazuje je a sešívá, provádí zdobení kožených výrobků a další úpravy, aplikuje funkční a zdobné kovové dílce na výrobek (např. peněženkové a kabvelkové rámky, zámky aktovek apod.), ošetřuje a provádí běžnou údržbu zařízení, strojů, pracovních pomůcek a nářadí.

Ke své práci brašnář potřebuje především různé stroje, zejména stroje šicí, sekací, štípací, nůžky, jehly a další ruční nástroje.

Pracuje zpravidla v prostředí kožedělných dílen, kde je možné se setkat v omezené míře s hlučností, prašností a občas také s chemickými látkami.

Práce brašnáře je vhodná pro každého, kdo je zručný, vynalézavý a tvůrčí a má estetické cítění a trpělivost.

PÍSNIČKA       E-LEARNING

Zajímavosti

  • Nejstarší nálezy kožených předmětů jsou staré asi 5300 let.
  • Kolem roku 1880 př. n. l. v Řecku vznikají první specializované dílny na zpracování kůže.
  • Řecká a posléze i římská armáda používala hojně výrobků z kůže. Nádoby na vodu, sedla, řemeny, ale i brnění.
  • Římané měli ženijní jednotky vybavené koženými nafukovacími vaky na překonání vodního toku.

brasnar-rimani-WEB